ZigaForm version 5.3.5

Web Sitenin Yazı Tipi

Web Sitenin Yazı Tipi

Herhangi bir web sitesi için içerik en önemli bölümdür. Dolayısıyla dağınık yazılar ve zor okunan yazı tiplerinden kaçınmak gerekir, kullanıcının okuyabilmesi için yazı tipi en basit şekilde olmalıdır. Bu, genel tasarım ve görüntülerin yanı sıra yazı tipi seçimleri ve tipografi için genel düşünce, doğru mesajın izleyiciye iletilmesi açısından önemlidir. Uygun yazı tipi kombinasyonlarını seçerek ve doğru yerde hiyerarşiyi atayarak, karışıklığı azaltabilir ve izleyicilerin içeriğinizde kalmasına ve içeriğinizi okumasına izin verebilirsiniz.

Çekici görsel dil açısından, metninizin en azından okunabilir bir yazı tipi, yüksek kontrast ve hiyerarşi olmak üzere birkaç özelliği olmalıdır.

 

Dışarıda büyük bir kitaplık kütüphanesi olsa bile, birçok tasarımcı Helvetica, Verdana veya Arial gibi ana font olarak bir sans serif yazı tipi seçer, çünkü okunaklı, okunması kolay ve herhangi bir tasarım projesine uyarlanabilir. Ayrıca standart olarak geliyorlar, bu nedenle yazı tiplerini seçerek, metnin sadece basılı değil, aynı zamanda web tasarımı için görsel olarak aynı olacağından emin olabilirsiniz.

Neyse ki tasarım dünyası, yazı tiplerinin neredeyse bir zamanlar olduğu kadar sınırlı olmadığı noktaya gelmiştir. 2010’dan başlayarak, Google Fontlar serbest bırakıldı ve yazı tiplerini seçme ve eşleme işlemleri daha kolay ve hızlı bir hale getirildi. Doğru yazı tipi eşleştirmeleri ve kullanımları ile ilgili düşünceleriniz markanızın, pahalı özel yazı tiplerine gerek kalmadan doğru mesajı kitlesine, profesyonellikle ulaştıracağını ve okuyucu dostu olduğunu göreceksiniz.

 

Hemen hemen her tasarım projesi için mükemmel bir şekilde çalışan en kolay kombinasyon. “Open Sans”  , Google Fontlar koleksiyonunun tamamındaki en çok yönlü yazı tipi değilse de biridir. Büyük metin bloklarında okunması son derece kolaydır, aynı zamanda başlıklarda göze çarpmaktadır.

Open Sans’ın  yanlış gittiği herhangi bir senaryo düşünemiyorum. “Serif” yazı tipi arıyorsanız, bu neredeyse herhangi bir iş, blog, açılış sayfası veya web uygulaması için mükemmel bir font olacaktır.

2019-12-02T17:44:54+00:00

Siz de fikrinizi belirtin